C#: Console.WriteLine() na różne sposoby

Witajcie. Dzisiaj natchnęło mnie na bardzo krótki artykuł, być może przyda się komuś początkującemu, który dopiero zaczyna zabawę z językiem programowania C#. Wszyscy wiemy, że w miarę rozwoju standardów, język nam trochę ewoluuje i zmienia się pod kątem składni jak i wprowadza dodatkowe udogodnienia odnośnie pisania kodu. Tym razem chciałbym krótko przejść z Wami przez metody wyświetlania stringów.

Metoda 1: Z plusem

W tym przypadku zwracamy wartość obiektu, zawartość jego właściwości i łączymy go ze stringiem za pomocą znaku dodawania „+” tak jak widzicie tutaj:

            Planeta objZiemia = new Planeta()
            {
                Nazwa = "ziemia",
                Rozmiar = 123123123
            };

            Console.WriteLine("Planeta " + objZiemia.Nazwa + " jej rozmiar " + objZiemia.Rozmiar);
            Console.ReadLine();

W sumie jest to zapis chyba najbardziej pospolity, najmniej elegancki. Nie różni się zbytnio swoim działaniem niczym.

Metoda 2: Na wąsacza

Ta metoda różni się od poprzedniej tym, że miejsce w którym wyświetlony zostanie string, jest ustalane przez wartości numeryczne zawarte pomiędzy nawiasami klamrowymi {0}. Musimy pamiętać tutaj o kolejności w której przekazujemy parametry do wyświetlenia. Znajdują się one zwykle na końcu Console,WriteLine() i wyglądają tak:

            Planeta objZiemia = new Planeta()
            {
                Nazwa = "ziemia",
                Rozmiar = 123123123
            };

            Console.WriteLine("Planeta {0} a jej rozmiar to {1}", objZiemia.Nazwa, objZiemia.Rozmiar);
            Console.ReadLine();

Zapis tego typu jest bardziej schludny. Jednak może być uciążliwy w przypadku dużej ilości parametrów, które mogą się mnożyć.

Metoda 3: Poprzez interpolacje

Ten zapis został wprowadzony dopiero od C# w wersji 6.0. Jest godny uwagi ze względu na swoją przejrzystość i czytelność. Różni się tym od swoich poprzedników, że na początku każdego stringa stawiamy znak dolara $” „. Wewnątrz stringa, który budujemy, będziemy wpisywać bezpośrednio parametry do wyświetlenia w nawiasach wąsatych. Nie trzeba tutaj wpisywać numerów a bezpośrednio podaje się obiekt do wyświetlenia.

            Planeta objZiemia = new Planeta()
            {
                Nazwa = "ziemia",
                Rozmiar = 123123123
            };

            Console.WriteLine($"Planeta {objZiemia.Nazwa} a jej rozmiar to {objZiemia.Rozmiar}");
            Console.ReadLine();

Moim zdaniem, interpolacja stringów jest bardzo wygodną metodą łączenia zwykłego tekstu i właściwości. Piszemy wszystko in line, nie martwimy się kolejnością parametrów, nie musimy o nich pamiętać. Wszystko jest bardzo czytelne.

Na konsoli widzimy praktycznie to samo, efekt wyświetlanie nie zmienia się.

Z którego podejścia skorzystamy? To zależy od Nas oraz sposobu, którego my i nasz zespół trzymamy się podczas budowania i rozwijania naszej aplikacji. Jednak warto znać te trzy podstawowe metody, bo spotkacie je wszędzie.



Więcej w C#, Programowanie, Programowanie obiektowe, Tips & Tricks
Użyteczne koncepty projektowe. KISS, DRY , YAGNI, TDA oraz Separation of Concerns.

Cześć! Dzisiaj kontynuujemy dalsze wprowadzenie do wzorców projektowych jak i samych dobrych praktyk projektowania. W sumie są to powszechnie znane...

Zamknij