Publikacja własnej biblioteki PHP z użyciem GitHub i Composer

composer-packagist-githubJak w szybki i prosty sposób udostępnić światu własny kawałek kodu i stać się kontrybutorem w świecie Open Source. 

Nie da się ukryć, że Composer zmienił świat zarządzania pakietami w świecie PHP. Inspirowany NPM (menedżerem pakietów dla node.js) stał się powszechnym standardem. Jeżeli jeszcze nie wiesz co to jest ten cały Composer to zachęcam do przeczytania: Composer czyli jak zarządzać zależnościami w PHP.

Composer umożliwia w bardzo prosty sposób instalację wybranej biblioteki. Dla przykładu, aby zainstalować PHPUnit (bibliotekę do testów jednostkowych) wystarczy wydać proste polecenie:

composer require "phpunit/phpunit"

Jak widać, Composer rozpoznaje paczki według podanego schematu vendor/package, gdzie vendor to nazwa dostawcy paczki (często to powtórzona nazwa paczki, nazwa organizacji lub login konta na githubie), a package to nazwa samej paczki.

 

Packagist

Podstawowym źródłem paczek dla Composera (jego repozytorium) jest Packagist.org. Serwis ten agreguje publiczne paczki PHP i udostępnia je z za pomocą Composera. Aby nasza paczka lub biblioteka stała się publicznie dostępna musi najpierw zostać dodana do serwisu Packagist.

W tym celu dana biblioteka musi zawierać odpowiedni plik composer.json, oraz być dostępna w publicznym repozytorium na GitHubie (są też inne możliwości). Poniżej przykładowy plik konfiguracyjny dla tworzonej przez mnie biblioteki do Machine Learningu o nazwie PHP-ML:

{
  "name": "php-ai/php-ml",
  "type": "library",
  "description": "PHP Machine Learning library",
  "license": "MIT",
  "keywords": ["machine learning","pattern recognition","computational learning theory","artificial intelligence"],
  "homepage": "https://github.com/php-ai/php-ml",
  "authors": [
    {
      "name": "Arkadiusz Kondas",
      "email": "your@email.address"
    }
  ],
  "autoload": {
    "psr-0": {
      "Phpml": "src/"
    }
  },
  "config": {
    "bin-dir": "bin"
  },
  "require": {
    "php": ">=7.0.0"
  },
  "require-dev": {
    "phpunit/phpunit": "^5.2"
  }
}

W dokumentacja samego Packagista można znaleźć minimalny przykład pliku composer.json, który wymaga mniejszego nakładu pracy:

{
  "name": "your-vendor-name/package-name",
  "description": "A short description of what your package does",
  "require": {
    "php": ">=5.3.0",
    "another-vendor/package": "1.*"
  }
}

Z tak przygotowanym repozytorium zakładamy konto na packagist.org (można do tego użyć guthubowego konta) i z menu głównego wybieramy zakładkę „Submit„. Na stronie pokaże się bardzo prosty formularz:

Packagist submit

Wystarczy podać adres URL repozytorium i kliknąć w „Check„, po sprawdzeniu paczki potwierdzamy cały proces klikając w „Submit” i nasza biblioteka staje się publiczna. Po dodaniu na stronie packagista zostanie utworzona specjalna podstrona z informacjami o dodanej bibliotece:

Packagist detail

 

GitHub

Za każdym razem jak zaktualizujemy naszą bibliotekę musimy zalogować się na konto w serwisie packagist.org, wybrać naszą paczkę i zlecić jej aktualizacje (button Update). W ten sposób Packagist zaciągnie najnowsze zmiany wprost z GitHuba. Na szczęście ten proces da się zautomatyzować. W tym celu należy w ustawienia repozytorium GitHub dodać nowy serwis, który będzie informował Packagista o zmianach.

Będąc zalogowanym na koncie GitHub, otwieramy repozytorium z biblioteką, wchodzimy w zakładkę „Settings„, następnie z lewego menu wybieramy „Webhooks & services„. Z rozwijalnej listy „Add service” wybieramy „Packagist„. Do poprawnej konfiguracji należy podać:

 • User – nazwa użytkownika w serwisie Packagist (podana przy rejestracji)
 • Token – token dostępny po zalogowaniu w Packagist (Profile -> Show API token)
 • Domain -wpisujemy https://packagist.org

Po uzupełnieniu danych i ich zapisaniu, możemy przetestować integracje klikając w „Test service” (w nagłówku pola „Services / Manage Packagist” po prawej stronie).

GitHub test packagist integration

Od teraz każda zmiana będzie automatycznie zaciągania przez Packagista. Pozostaje jeszcze kwestia wersjonowania naszej biblioteki, ale to sprawa na osobny wpis. Na tym etapie korzystając z polecenia:

composer require php-ai/php-ml

zainstalowana zostanie wersja „dev-master” czyli gałąź „master” z repozytorium Gita. Do zainstalowania kodu z gałęzi develop należy użyć:

composer require php-ai/php-ml "dev-develop"

 

Przed publikacją

Jak widać publikacja pierwszej biblioteki to bardzo prosta sprawa. Zanim jeszcze zdecydujesz się to zrobić pamiętaj o paru dodatkowych kwestiach.

Nie zapomnij dodać pliku „LICENSE” zawierającym pełny tekst licencji na jakiej zasadach publikujesz swoje dzieło. Nie staraj się tworzy niczego nowego, wykorzystaj gotowce lub wybierz odpowiednią na stronie: http://choosealicense.com/. Na przykład przy zakładaniu repo na GitHubie można od razu wybrać automatycznie utworzenie pliku licencji z wybranym jej rodzajem.

Dobrą praktyką jest również umieszczenie pliku „README” (lub „README.md” w formacie markdown) gdzie krótko i zwięźle napiszemy do czego służy dana paczka, jak ją zainstalować, jak z niej korzystać, jak uruchomić testy oraz typ licencji i kto jest jej autorem. Jeżeli instrukcja obsługi jest obszerna, trzeba się zastanowić, czy nie skorzystać z gotowych serwisów typu: Read the Docs (w kolejnych wpisach na pewno będą o tym pisał). Inną często spotykaną praktyką jest umieszczenie folderu „examples” z licznymi przykładki użycia danej paczki.

 

Teraz pozostaje już tylko cierpliwe czekanie na pierwszy zgłoszony issue lub nawet lepiej, na pierwszy zgłoszony Pull Request … 🙂