Spacer w chmurach czyli Microsoft Azure dla świeżaków. Uzyskanie licencji i wprowadzenie do AZURE cz.1

Witajcie ponownie. Dzisiaj zapraszam Was serdecznie na cykl artykułów związanych z platformą Microsoft Azure, która w Polsce dostępna jest już od dość dawna, jednak czy wiecie co nam oferuje i dlaczego warto się nią zainteresować? Postaramy się przejść od początku do końca i na podstawie tego prostego kursu zrozumieć jego działanie oraz pracę z nim.

Czym jest Microsoft Azure?

Azure jest kompleksowym rozwiązaniem chmurowym, który udostępnia usługi dla profesionalistów oraz developerów IT, pozwalający na rozbudowę, monitorowanie i zarządzanie aplikacjami, bazami danych oraz innymi usługami w sposób gloablny w internecie.

Na co pozwala Azure?

Pozwala na dostarczanie innowacyjnych i wysokiej jakości rozwiązań w sposób ciągły. Dodatkowo jest wieloplatformowy, jego aplikacje dostosowane są do wielu urządzeń jak i wielu platform systemowych. Umożliwia nam na wirtualizację wielu systemów takich jak Windows, Linux, dystrybucji serwerowych, stron WWW, aplikacji ASP .NET, systemów CMS, baz danych, rozproszonych clustrów obliczeniowych jak i wiele wiele innych.

Jak uzyskać dostęp do Microsoft Azure?

Generalnie Microsoft Azure jest komercyjną platformą chmurową, która świadczy usługi w sposób ciągły. Nie jest darmowa, jednakże w zależności od warunków umożliwia nam skorzystanie z darmowego konta Trial jak również darmowych licencji typu DevEssential, Visual studio proffessional, BizSpark. Być może ktoś u Was w firmie posiada dostęp do aktywnej licencji Microsoft Azure i jest Wam w stanie go udostępnić w celach edukacyjnych lub do wykonywania swojej pracy?

Oprócz tego płacimy tutaj za dwie rzeczy:

  1. Za wykorzystanie miejsca na dysku (Storage)
  2. Jak również połączenie z internetem (wykorzystanie internetu)

Jednakże na potrzebę ćwiczeń my skorzystamy sobie z wersji Trial (30 dniowej), która później może zostać przekształcona w Pay-As-You-Go czyli „Zapłać jak pójdziesz”, gdy uruchomisz na stałe i w pełni swoje aplikacje w chmurze i zaczną na siebie zarabiać. Zostaniesz rozliczony tylko za rzeczywiste zużycie.

W wersji trial mamy dostęp do darmowych 180 $ do wykorzystania w miesiący, gdy przekroczymy ten limit to wszystkie usługi, aplikacje czy wirtualne maszyny zostaną zatrzymane a nam nie zostaną doliczone rzadne inne koszty,

Aby skorzystać z Microsoft Azure w wersji trial należy założyć bezpłatne konto Microsoft dokładnie tutaj https://account.microsoft.com/account?lang=pl-pl a następnie zarejestrować się w Portalu Azure.

Generalnie droga rejestracji jest bardzo prosta, ale natrafimy tutaj na drobny haczyk. Pozmieniała się forma rejestracji w nowym portalu Azure, dlatego w celach weryfikacyjnych będziemy musieli podczas rejestracji podać numery karty płatniczej (nie musi być kredytowa) aby ukończyć rejestrację. Niestety nie da się tego aktualnie ominąć. Kiedyś na dawnym portalu Azure tego nie było. Jednakże w trial czy Pay-As-You-Go nie zostaną naliczone rzadne opłaty. Nie martwcie się, możecie śmiało się rejestrować i logować.

Zrozumienie interfejsu użytkownika

Jeśli mamy już konto to logujemy się w protalu Microsoft Azure i naszym oczom ukarze się bardzo przyjemny interfejs użytkownika:

Na samym początku po lewej stronie będziemy mieli dostęp do wielu usług, które oferuje sam Azure. Jest ich całkiem sporo i sama praca z nimi przebiega w sposób bardzo fajny i intuicyjny.

Widoczny jest dashboard, do którego możemy przypinać nasze aktualne obiekty, aplikacje, skrypty do automatyzacji, wirtualne maszyny.

Fajne jest to, że sam dashboard, może być w wygodny sposób customizowany i dostosowywany do naszych potrzeb. Możemy odpinać i przypinać obiekty zgodnie z kafelkową ideologią Microsoftu. Wystarczy, że na dowolnym obiekcie naciśniemy przycisk '…’ i wciśniemy „Customize”. Wtedy możemy przeciągać wszystko w sposób drag & drop.

Dodatkowo sam Windows Azure oferuje nam wygodną możliwość wyszukiwania informacji o samej pracy z Azure jak usługach z których chcemy skorzystać. W polu szukaj możemy wpisać np „Subscription” aby przejść do informacji o naszej aktualnej subscrypcji:

Jest to o tyle przydatne, że możemy sprawdzić sobie jakie koszty zostały nam aktualnie naliczone oraz z jakiej subskrypcji Azure korzystamy w danej chwili.

Generalnie do samego monitorowania zużycia zasobów słóży Monitor o którym powiemy sobie troszkę później, wygląda on tak:

W „Monitorze” mamy możliwość wglądu w dokładne zużycie CPU, jak i powierzchni dyskowej oraz internetu dla każdego obiektu z osobna. Sprawdzać zużycie względem operacji Wejścia oraz Wyjścia, zapisu oraz odczytu, Dodatkowo sam monitor dysponuje logami błędu oraz informacjami o stanie kondycji naszych obiektów.

Oprócz tego na samej górze interfejsu aplikacji Azure, znajdziemy ładny „dzwoneczek” w którym będą pojawiać się powiadomienia dla akcji wykonywanych przez naszą chmurkę takich jak „Wirtualna maszyn została zainstalowana pomyślnie” lub „Pozostało 163$ na potrzeby działania usług”.

Idąć dalej zobaczymy znaczek Terminala (Cloud Shell), który pozwoli nam na wykonywanie komend powłoki w zależności od języka, który sobie wybierzemy. Jest to terminal po stronie serwera, który działa dużo wolniej, więc w kolejnych wpisach omówimy sobie jak korzystać z tego lepiej. Domyślnie mogliśmy korzystać ze skryptów Basha, od tygodnia dostępny jest również Windows Powershell, który pozwoli nam na wykonywanie fantastycznych operacji w locie podczas działania naszych usług chmurowych.

Temat samego skryptowania w Azure, tworzenia skryptów automatyzacyjnych jak i samych konfiguracji jest tematem rzeką, dlatego zostawimy to na kolejny wpis.

Podsumowanie

Aktualnie firma Microsoft oferuje nam ogromnie bogate jak i zróżnicowane usługi chmurowe Microsoft Azure. Być może są one już Wam doskonale znane ale jeśli nie to seria tych artykułów będzie dla Was ogromnie pomocna aby zrozumieć sens jak i samo działanie Microsoft Azure.

W kolejnym artykule będziemy stopniowo rozkminiać wszystkie poszczególne usługi, które Azure nam oferuje i zgromadzimy samą esencję dla osób, które chciałyby z nich korzystać. Ten wpis ma charakter czysto wprowadzający i ma posłużyć Wam jako wprowadzenie do korzystania z Azure jak i zrozumienie procesu rejestracji jak i samego interfejsu.

Warto zapoznać się również

Dlaczego Visual Studio DevEssentials?

https://www.visualstudio.com/pl/dev-essentials/

Szczegóły oferty platformu Azure

https://azure.microsoft.com/en-us/support/legal/offer-details/

Rachunki i limity. Za co jesteśmy i nie jesteśmy obciążani?

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/billing/billing-spending-limit